piątek, 23 grudnia 2011

Wolumen i liczba otwartych pozycji. Wartość prognostyczna na rynku kontraktów na WIG20

Wolumen i liczba otwartych pozycji. Wartość prognostyczna na rynku kontraktów na WIG20


       czerwony_znacznik.gif Przy analizie technicznej poza oceną sytuacji na wykresie ceny dużą uwagę zwraca się na zachowanie wolumenu. Może on dawać użyteczne sygnały zwłaszcza w istotnych momentach zwrotnych rynku, gdy emocje uczestników znajdują się na bardzo wysokich poziomach. Powszechnie docenia się znaczenie wolumenu przy przełamywaniu istotnych poziomów, czy formowaniu szczytów lub dołków. W przypadku rynku terminowego wolumen analizuje się zwykle w połączeniu z obserwacją liczby otwartych pozycji.





Wolumen to liczba kontraktów, które w danym dniu znalazły się w obrocie. Warto pamiętać, że na niektórych rynkach towarowych (nieelektronicznych) podaje się tylko szacunkowo obrót z danego dnia i pełny z dnia poprzedniego. Na GPW nie ma tego problemu w każdym momencie notowań znamy aktualną wartość wolumenu. Generalna zasada mówi, że wolumen powinien potwierdzać ruch cen. Krótko mówiąc rosnący wolumen w czasie zwyżki jest potwierdzeniem jej siły. Spadek wolumenu podczas wzrostu sygnalizuje “wytracanie” impetu przez rynek i może być zapowiedzią zmiany tendencji. Analogiczne zasady obowiązują podczas rynku spadkowego. Zwyżkujący wolumen potwierdza siłę trendu spadkowego, zaś spadek obrotów to sygnał możliwego zakończenia spadków.

W trakcie korekt sytuacja powinna wyglądać nieco inaczej. Jeśli mamy do czynienie z korektą trendu wzrostowego (czyli okresowym spadkiem cen), również wolumen powinien zniżkować. Jak wiadomo, w analizie wykresów bardzo często zwraca się uwagę na fakt, iż kształtowaniu się formacji korekcyjnych (różnego rodzaju flagi, chorągiewki itp.) towarzyszy często spadek, a nawet zanik wolumenu. Na poniższym diagramie widać tego typu sytuację. Korekta po silnym wzroście powoduje równocześnie spadek obrotów.





      korekta_rys1.gif


Naturalnie ten rodzaj sygnałów nie może być traktowany samodzielnie. Jest to raczej wskazówka lub element potwierdzający sygnały płynące z innych narzędzi. Jaką wartość prognostyczną ma wykres poniżej?



      prognoza_rys2.gif

Podczas trwającego już drugi miesiąc silnego wzrostu (będącego kontynuacją znacznie większej hossy) wyraźnie obserwuje się systematyczny spadek wolumenu. W pewnym momencie obroty wzrosły, choć dalej mieliśmy do czynienia ze zwyżką cen. Co więcej praktycznie po wolumenie trudno odczytać sygnał nadchodzącej silnej korekty.
Część graczy próbuje odczytywać nastroje na rynku z codziennych zmian wolumenu. Niestety nie wydaje się, żeby taka analiza miała jakieś racjonalne uzasadnienie. Dzienne zmiany wolumenu można przyrównać do dziennych zmian ceny i również uznać za swego rodzaju “szum” rynkowy.


W tej sytuacji nie bez znaczenia jest fakt, że spadek aktywności mógł być wywołany końcówką roku oraz zbliżającym się terminem wygasania jednej z serii kontraktów (w tym wypadku grudniowej). Krótka historia aktywności kontraktów na WIG20 powoduje, że wolumen nie musi stanowić dobrego narzędzia prognostycznego. Warto o tym pamiętać analizując rynek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz