wtorek, 27 grudnia 2011

Day Trading: System luk otwarcia

Day Trading: System luk otwarcia



Ponieważ wielu graczy z zamiłowaniem uprawia jednosesyjne zabawy, więc dzisiaj ponownie Jake Bernstein i jego techniki day tradingu :) Tym razem weźmiemy na tapetę System luk otwarcia (Gap open oraz Delayed gap open) -  jedną z najciekawszych technik wspomagających inwestowanie jednosesyjne.
Jej niewątpliwa zaleta to fakt, iż wymaga poświęcenia jej mniejszej uwagi niż jakikolwiek inny system, a przy tym sprawdza się doskonale w wychwytywaniu istotnych dziennych ruchów cen. Trzeba oczywiście mieć świadomość, że technikę tę należy stosować głównie na rynkach wykazujących duże wachania w obrębie jednej sesji. Należą do nich między innymi kontrakty terminowe na indeks Wig20, S&P500, Dax, rynki walutowe oraz kontrakty terminowe na ropę naftową i metale szlachetne.
Dane historyczne dowodzą, że największe dzienne ruchy cen mają miejsce po wzrostowych lub spadkowych lukach otwarcia, zwłaszcza jeżeli są one poprzedzone przez ważne wiadomości lub raporty makroekonomiczne. Warto również przyglądać się kierunkom ruchu rynku przed luką. Jeśli bowiem rynek przez dłuższy czas zniżkuje, a spadkową lukę otwarcia poprzedzają niekorzystne informacje to generowany sygnał jest dokładniejszy i oferuje wyższy potencjał zysku. Z drugiej zaś strony, wzrostowa luka otwarcia powstająca w trendzie wzrostowym i w reakcji na korzystne wiadomości, pozwala osiągnąć spore zyski przy stosunkowo niskim poziomie ryzyka. Dlatego warto uważnie przyglądać się rynkom, poszukując luk otwarcia występujących po opublikowaniu korzystnych lub niekorzystnych informacji.
Na wstępie należy zdefiniować samo pojęcie luki otwarcia: Luka otwarcia pojawia się wówczas, gdy dzisiejsza cena otwarcia jest wyższa od wczorajszej ceny maksmalnej lub niższa od wczorajszej ceny minimalnej.
Wyjaśnijmy to sobie na następującym przykladzie:
Dzisiejszy kurs kontraktu FW20 kształtował się pomiedzy 2736 a 2762 pkt. Jeśli na następnej sesji cena otwarcia przekroczy 2762 pkt, różnica pomiędzy tą (wyższą) ceną otwarcia a dzisiejszą ceną maksymalną tworzy na wykresie wzrostową lukę otwarcia. Jeśli natomiast cena otwarcia sesji będzie niższa niż 2736 pkt (czyli od dzisiejszego minimum) to wówczas powstanie na wykresie spadkowa luka otwarcia.
Zasady inwestowania na podstawie luk:
Stosując technikę luk otwarcia będziemy posługiwali się dwoma rodzajami sygnałów generowanych przez system: sygnałem luki otwarcia (gap open, GO) oraz opóźnionym sygnałem luki otwarcia (delayed gap open, DGO).
Sygnał kupna (GO) powstajacy przy luce spadkowej:
Spadkowa luka otwarcia, powstała na przyklad w reakcji na niekorzystne wiadomości, stwarza okazję do zajęcia długiej pozycji. Pierwszym warunkiem wygenerowania ewentualnego sygnału kupna jest pojawienie się na wykresie spadkowej luki otwarcia. Należy wówczas złożyć zlecenie kupna, które zrealizuje się gdy tylko rynek zawróci i przebije od dołu poziom minimum z poprzedniej sesji o 2 punkty (wartość ta dotyczy kontraktu na indeks wig20, w przypadku innych instrumentów pochodnych wartości będą inne).
go_poz_l

Sygnał sprzedaży (GO) powstający przy luce wzrostowej:
Luki otwarcia powstałe w wyniku wzrostu cen dają okazję do krotkiej sprzedaży w obrebie danej sesji. Pojawienie się na wykresie wzrostowj luki otwarcia jest pierwszym warunkiem wygenerowania ewentualnego sygnału sprzedaży. Należy wówczas złożyć zlecenie sprzedaży, które zrealizuje się gdy rynek zawróci i przebije od góry poziom wczorajszego maksimum o 2 punkty. Jeśli zatem po otwarciu ceny zaczną spadać i zejdą o 2 punkty poniżej maksimum z poprzedniego dnia, inwestor otworzy krótką pozycję.
go_poz_s
Bezpośrednio po wejściu na rynek należy podjąć dwie decyzje. Pierwszą jest określenie poziomu zlecenia zabezpieczającego (Stop loss). Na początku można złożyć zlecenie o kilka punktów (np. 2) poniżej minimum (dla pozycji długiej) lub powyżej maksimum (dla pozycji krótkiej) z dnia w którym zrealizowało się zlecenie kupna. Można też złożyć zlecenie stop loss na konkretną kwotę (wynikającą bezpośrednio z zasad zarządzania ryzykiem i dopuszczajacym ewentualną stratę z góry określonej kwoty). Jeśli pozycja zaczyna przynosić zysk wówczas należy ustawić zlecenie zabezpieczające na poziomie, który gwarantuje pokrycie prowizji oraz niewielki zysk. Dzięki temu, jeśli rynek zawróci, inwestor zamknie pozycje nie tracąc pieniędzy. W przypadku natomiast, gdy rynek podąża nadal we właściwym kierunku, można stosować Trailing stop lub zamykać pozycje na koniec sesji.
Opóźnione sygnały generowane przez luki otwarcia (delayed gap open - DGO)
Od czasu do czasu na rynku tworzy się wyjątkowo duża luka otwarcia. W takich wypadkach, aby wygenerować sygnały opisane powyżej (GO), rynek musi wykonać duży ruch - w górę po luce spadkowej, lub w dół po luce wzrostowej. Zanim więc sygnał zostanie wygenerowany, inwestorowi może umknąć spora część potencjalnego zysku. Aby temu zaradzić należy stosować metodę opóźnionego sygnału luki otwarcia (DGO), która ma na celu szybsze wygenerowanie sygnału wejścia.
Opóźniony sygnał kupna (DGO) po pojawieniu się spadkowej luki otwarcia:
Gdy na wykresie pojawi się spadkowa luka otwarcia, należy wówczas złozyć zlecenie kupna 2 punkty powyżej minimum z poprzedniej sesji (podobnie jak w podstawowej metodzie GO). Jeśli po upływie godziny od rozpoczęcia sesji zlecenie kupna nie zostanie zrealizowane, trzeba porównać cenę bieżącą z ceną otwarcia sesji. Jeśli cena bieżąca jest wyższa od ceny otwarcia, należy złożyc zlecenie kupna po aktualnej cenie (PCR). Jeśli zaś cena na koniec pierwszej godziny sesji jest niższa od ceny otwarcia, inwestor powinien złożyć zlecenie kupna 2 punkty powyżej aktualnego maksimum sesji.
dgo_poz_l

Opóźniony sygnał sprzedaży (DGO) po pojawieniu się wzrostowej luki otwarcia:
Gdy na wykresie pojawi się wzrostowa luka otwarcia, należy złozyć zlecenie sprzedaży 2 punkty poniżej maksimum z poprzedniej sesji (podobnie jak w podstawowej metodzie GO). Jeśli po upływie godziny od rozpoczęcia sesji zlecenie nie zostanie zrealizowane, trzeba porównać cenę bieżącą z ceną otwarcia sesji. Jeśli cena bieżąca jest niższa od ceny otwarcia, należy złożyc zlecenie sprzedaży po cenie rynkowej (PCR). Jeśli zaś cena na koniec pierwszej godziny sesji jest wyższa od ceny otwarcia, inwestor powinien złożyć zlecenie sprzedaży 2 punkty poniżej aktualnego minimum sesji.
dgo_poz_s
Tak jak w przypadku metody GO, bezpośrednio po wejściu na rynek metodą DGO należy określić poziom zlecenia zabezpieczającego (Stop loss). Na początku można złożyć zlecenie o kilka punktów (np. 2) poniżej minimum (dla pozycji długiej) lub powyżej maksimum (dla pozycji krótkiej) z dnia w którym zrealizowało się zlecenie kupna. Można też złożyć zlecenie stop loss na konkretną kwotę (wynikającą bezpośrednio z zasad zarządzania ryzykiem i dopuszczajacym ewentualną stratę z góry określonej kwoty). Jeśli pozycja zaczyna przynosić zysk wówczas należy ustawić zlecenie zabezpieczające na poziomie, który gwarantuje pokrycie prowizji oraz niewielki zysk. Dzięki temu, jeśli rynek zawróci, inwestor zamknie pozycje nie tracąc pieniędzy. W przypadku natomiast, gdy rynek podąża nadal we właściwym kierunku, można stosować Trailing stop lub zamykać pozycje na koniec sesji.
Przesunięty o godzinę sygnał generowany przez lukę otwarcia (DGO) pozwala na szybsze wejście na rynek w porównaniu z normalnymi sygnałami opartymi na lukach (GO). Należy stosować tę metodę wtedy, gdy otwarcie sesji nastąpilo po bardzo dużej luce. Należy jednak pamiętać, że DGO wymaga odczekania jednej godziny od rozpoczęcia sesji.
Choć opisane wyżej techniki są łatwe do zrozumienia i zastosowania, to wymagają jednak nabycia pewnego doświadczenia. Nim zacznie się ich używać, należy zatem na wykresach historycznych poszukać i zaznaczyć sygnały generowane przez luki otwarcia, aby samemu przekonać się o ich efektach i skuteczności. Każdy kto zamierza inwestować, opierając się na lukach, musi być dobrze zorganizowany, przeglądać uważnie otwarcia na rynkach, szukać luk i składać zlecenia. Jeśli się tego nie zrobi, opisywana metoda nie zadziała.
I na zakończenie jeszcze drobna uwaga: lukę możesz wykorzystać tylko wtedy, gdy natychmiast po wystąpieniu sygnału otworzysz pozycję. Jeśli otworzysz pozycję zbyt późno to "po ptokach" - straciłeś okazję do osiągnięcia zysku :)
P.S. Właśnie widzę, że dzisiejsza (a w zasadzie to już wczorajsza hehe) sesja na S&P500 była modelowym przykładem do zastosowania tej metody. Niskie otwarcie 1293,43 (reakcja na wydarzenia w Japonii) przy wczorajszym minimum 1294,21 i już mamy spadkową lukę otwarcia. Po kilku minutach sygnał kupna i prawie do końca sesji w górę - ok. 20 pkt do wyjęcia - czyli 1000 USD na jednym kontrakcie e-mini. Całkiem sporo jak na jedną sesję :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz