wtorek, 27 grudnia 2011

Inwestowanie w złoto

Inwestowanie z złoto Złoto, kruszce i metale szlachetne stanowią od niepamiętnych czasów alternatywną i atrakcyjną formę inwestowania. Jej opłacalność i korzystność wzrasta obecnie w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Recesja i kryzys na rynkach kapitałowych stymuluje popyt na złoto – a w konsekwencji wzrost cen. Coraz więcej inwestorów upatruje w złocie możliwość zabezpieczenia swego majątku i szansę pewnego, a także zyskownego ulokowania kapitału, opłacalną inwestycją na „trudne czasy”.
Złoto posiada bowiem znaczną przewagę nad innymi instrumentami finansowymi, jakimi są np. akcje (w momencie bankructwa spółki czy upadku przedsiębiorstwa papiery wartościowe tracą swoją wartość)  i nad inwestowaniem w nieruchomości (związanym z ryzykiem utraty prawa do nich lub ich fizycznym zniszczeniem). Złoto z uwagi na swoją trwałość i odporność może być łatwo i bezpiecznie przechowywane (np. w skrytce bankowej). Mimo, że jego ceny ulegają wahaniom, ryzyko zaistnienia problemów z upłynnieniem cennego kruszcu jest niewielkie.
Na świecie złoto jest kwotowane w dolarach amerykańskich (USD) i koleruje z tą walutą w sposób ujemny. Oznacza to, że jeśli dolar słabnie, to złoto drożeje. Słabszy dolar to także tańsze złoto dla tych inwestorów, którzy dysponują inną walutą – oznacza to w konsekwencji wzrost popytu na złoto z innych krajów.
W obecnych czasach raczej do rzadkości należy kupowanie złota w formie fizycznej (ewentualnie czynią tak najbardziej zasobni inwestorzy). Można oczywiście inwestować z sztabki złota oraz złote sztabki oraz złote monety (które dodatkowo posiadają wartość kolekcjonerską). Jednakże znacznie bardziej popularnym, wygodnym i bezpiecznym sposobem inwestowania jest inwestowanie w instrumenty finansowe oparte na złocie. Są to np.:
• certyfikaty inwestycyjne na złoto (emitowane przez TFI i niektóre banki, np. Raiffeisen Bank),
• produkty ustrukturyzowane (np. lokaty strukturyzowane, których zysk w znacznym stopniu uzależniony jest od ceny złota),
•  jednostki funduszy inwestujących w akcje spółek działających na rynku złota (np. kopalń złota, firm zajmujących się wydobyciem, handlem złotem, produkcją biżuterii),
• kontrakty różnic kursowych (CFD) ,
• inne instrumenty pochodne.
Tak więc aby samodzielnie inwestować w złoto nie trzeba posiadać olbrzymich środków pieniężnych; wystarczy rachunek w domu maklerskim, który oferuje tego rodzaju instrumenty finansowe. Chociaż zaznaczyć trzeba, że poszczególne, wyżej wymienione formy inwestycji wymagają zróżnicowanych nakładów finansowych (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych).
Decydując się na kupno bądź sprzedaż złota, warto uwzględniać prognozy popytu i podaży złota na świecie. Warto jeszcze wskazać na obowiązującą, potwierdzoną danymi prawidłowość. Otóż w okresach bessy na giełdzie (czyli długotrwałego spadku kursu giełdowego papierów wartościowych lub cen towarów, które notowane są na giełdzie) rosną ceny złota, a także zainteresowanie inwestycjami w instrumenty finansowe z tym kruszcem powiązane.
Taka sytuacja może wpływać również na popularność i zakres inwestycji dzieła sztuki. Ta forma (podobnie jak inwestowanie w żółty kruszec) traktowana jest przez inwestorów jako sposób alternatywnego i bezpiecznego lokowania kapitału

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz