wtorek, 27 grudnia 2011

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości W powszechnym opinii istnieje przekonanie, że inwestować w nieruchomości mogą tylko osoby zamożne, z „grubym portfelem”. Prawdą jest, że na nieruchomościach zarabiają milionerzy, niemniej jednak praktyka pokazuje, że inwestować w nieruchomości może nawet ten, kto nie ma rachunku bankowego z dużą liczbą zer. Jest to jedna z alternatywnych form lokowania kapitału, mniej popularna, niż np.fundusze inwestycyjne, z drugiej strony bardziej tradycyjna, niż np. inwestowanie w domeny internetowe.
Nieruchomości należą do inwestycji długoterminowych (co najmniej pięcio- , dziesięcioletnie), podobnie jak inwestowanie w złoto i instrumenty finasowe na nim oparte oraz inwestowanie w dzieła sztuki. Okres oczekiwania na zysk, czyli okres zwrotu z inwestycji,  zależy oczywiście od jej rodzaju.
A inwestować w nieruchomości można na kilka sposobów. Może być to np. zakup przeznaczonego na wynajem garażu, lokalu, apartamentu, mieszkania, nieruchomości komercyjnej lub przemysłowej (co wymaga jednak znacznie większych nakładów finansowych oraz wiedzy specjalistycznej) albo też zakup  gruntu. Przewidywane zyski z wynajmu lub dzierżawy danej nieruchomości będą uzależnione od jej standardu, metrażu, atrakcyjności lokalizacji oraz popytu na rynku.
Zakup ziemi to inwestycja wymagająca większej cierpliwości, ale jednocześnie bardzo korzystna, bowiem wraz z upływem lat (kilku lub kilkunastu, w zależności od tego, jak będzie się kształtować sytuacja na rynku nieruchomości) wartość zakupionej przez nas działki może zwiększyć się nawet kilkakrotnie.  Wzrostowi wartości sprzyjać będzie oczywiście atrakcyjne położenie gruntu albo zmiana jego kwalifikacji – np. z działki rolnej na budowlaną.
Zaletą inwestowania w nieruchomości jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Ryzyko inwestycyjne jest tu stosunkowo niskie, porównywalne (tzn. nieco większe) jak w przypadku lokat bankowych i inwestycji w obligacje skarbowe. Zasadnicza różnica między tymi formami lokowania kapitału sprowadza się do zysków – stopa zwrotu z nieruchomości jest znacznie wyższa.
Poza tym zysk z nieruchomości wiąże się nie tylko ze wzrostem jej wartości, ale wynika także z tytułu użytkowania (chodzi to o zyski czerpane z najmu i dzierżaw). Inwestowanie w nieruchomości to także skuteczna ochrona przed inflacją (gdy rośnie inflacja nieruchomości utrzymują swoją wartość, a nawet zyskują na wartości – miedzy innymi wobec zwiększających się cen materiałów budowlanych i ogólnie – kosztów budowy).
Do wad tego rodzaju inwestycji zaliczyć można zmienną płynność. Bywa, że popyt na nieruchomości przewyższa podaż, ale zdarza się i tak, że spieniężenie nieruchomości jest trudnym i wymagającym czasu oraz wysiłku przedsięwzięciem. Generalnie inwestycja w nieruchomość oznacza zamrożenie pieniędzy na dość długi okres (szansą na częściowe odmrożenie jest wzięcie kredytu pod zastaw hipoteczny). Ponadto bieżące zyski, jakie czerpać można z inwestycji są dużo niższe, niż np. z inwestowania w akcje i papiery wartościowe; dodatkowo obniżają je koszty związane z zarządzaniem nieruchomością.
Inwestować w nieruchomości możemy samodzielnie lub przystępując do funduszy developerskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz