wtorek, 27 grudnia 2011

Inwestowanie w akcje i obligacje

Inwestowanie w akcje i obligacje Dla osób, które nie chcą narażać się na wysokie ryzyko inwestycyjne dobrym rozwiązaniem mogą być lokaty i bankowe rachunki oszczędnościowe albo obligacje skarbowe, czyli papiery dłużne, których emitentem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministerstwo Finansów.
Nabywca, kupując obligacje udziela pożyczki emitentowi, którą ten zobowiązuje się zwrócić w określonym terminie wraz z należnymi odsetkami. Dłużnikiem jest tutaj Skarb Państwa, który uzyskane w ten sposób środki przeznacza na różnego rodzaju wydatki publiczne i który odpowiada całym majątkiem za zaciągnięte zobowiązania. To stanowi gwarancję bezpieczeństwa i zysku z tego rodzaju inwestycji.
Lokowanie kapitału w obligacje to inwestycja długoterminowa, ale nie aż tak bardzo, jak np. inwestowanie w sztukę. Obecnie klienci indywidualni mogą nabywać cztery rodzaje obligacji: dwu-, trzy-, cztero- oraz dziesięcioletnie. Ta forma inwestowania cechuje się dużą płynnością; istnieje możliwość wycofania się z niej przed terminem zapadalności obligacji (czyli terminem wykupu). Zakupu obligacji (w sprzedaży detalicznej) można dokonać na trzy sposoby: przez telefon, przez Internet albo w oddziałach Banku PKO BP SA.
Emitentem obligacji oprócz Skarbu Państwa mogą być także: Narodowy Bank Polski (obligacje NBP) korporacje, czyli przedsiębiorstwa państwowe i prywatne posiadające osobowość prawną (obligacje korporacyjne mogą być dopuszczane do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych) oraz miasta, gminy, powiaty lub województwa (obligacje komunalne, in. municypalne). Obligacje mogą być oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej.
Innym rodzajem papierów wartościowych są akcje, emitowane przez spółki. Różnią się od obligacji przede wszystkim tym, że dają ich posiadaczowi uprawnienia względem emitenta takie jak np. dywidenda (czyli część zysku netto – po opodatkowaniu podatkiem dochodowym – pozostająca do podziału pomiędzy akcjonariuszy), uczestnictwo w walnych zgromadzeniach, w przypadku likwidacji spółki – prawo do udziału w podziale jej majątku.
Dokument akcji powinien być sporządzony na piśmie i koniecznie (w przeciwnym razie akcja będzie nieważna!) zawierać następujące dane: oznaczenie emitenta, sądu i numeru w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym), pod którym spółka została wpisana, oznaczenie wartości nominalnej akcji, seria, numer, rodzaj akcji i przypisane uprawnienia szczególne, podpis zarządu oraz pieczęć spółki.
Akcje przynoszą zyski wtedy, gdy ich wartość nominalna zostanie przekroczona przez cena zbytu, sprzedaży (cenę emisyjna). Inwestowanie w akcje jest bardziej zyskowne niż inwestowanie w obligacje; pozwala na udział we wzrastających dochodach spółki, gdy ta osiąga sukcesy na rynku.
Jednakże ten sposób lokowania środków wymaga od inwestorów umiejętności analizy obecnej i przewidywania przyszłej sytuacji na rynku (zdolności te są bardzo przydatne także przy inwestowaniu w domeny internetowe). Ceny akcji danej firmy mogą się wahać w zależności od koniunktury, pozycji konkurentów, trafności podejmowanych przez zarząd spółki decyzji. Należy zatem trzymać rękę na pulsie i śledzić z uwagą notowania na giełdzie (łatwo dostępnym i rzetelnym źródłem informacji na ten temat jest Internet); to ułatwi ewentualne decyzje o kupnie bądź sprzedaży akcji.
Jeśli brakuje nam wiedzy i umiejętności, a także czasu, aby kontrolować notowania papierów wartościowych, a mimo to chcemy w nie zainwestować, możemy przystąpić do jednego z rodzajów funduszy inwestycyjnych, mianowicie funduszu akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz