wtorek, 27 grudnia 2011

Kontrakty CFD

Kontrakty CFD 

 




CFD ( Contracts For Difference - kontrakty na różnice kursowe) to rodzaj umowy, której przedmiotem jest wymiana kwoty pieniężnej równej różnicy pomiedzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. Zamiast kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego zawierana jest transakcja z podmiotem świadczącym usługi w zakresie obrotu CFD.
Instrument ten został wymyślony przez niezależny dom maklerski Smith New Court na początku lat 90. Pierwszym odbiorcami tego instrumentu były fundusze hedging'owe. Jednak boom na rynku usług internetowych spowodował rozpowszechnienie tego narzędzia. Kontrakt różnic kursowych pozwala na zarabianie zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen poszczególnych instrumentów finansowych czy walut. W swojej konstrukcji są to instrumenty zbliżone do kontraktów futures. W porównaniu z kontraktami terminowymi są instrumentem bardziej elastycznym, ponieważ kontrakty CFD nie posiadają określonego terminu wygaśnięcia, można również swobodnie kształtować wielkość dokonywanej transakcji.
Gama instrumentów, z którymi CFD są powiązane, jest dużo większa niż dla kontraktów terminowych i obejmuje między innymi waluty, akcje, towary i indeksy. W przypadku kontraktów terminowych klient płaci prowizję zależną od ilości kupionych/sprzedanych kontraktów. Handlując kontraktami różnic kursowych, inwestor teoretycznie nie płaci prowizji, ale koszty transakcyjne wynikają ze sposobu kwotowania CFD. Instytucja finansowa podaje cały czas ceny kupna i sprzedaży tego instrumentu, różnica pomiędzy cenami kupna i sprzedaży to tzw. "spread". Wartość spreadu jest dla inwestora kosztem transakcyjnym.
Tak jak większość instrumentów pochodnych, kontrakty różnic kursowych (CFD) pozwalają na wykorzystanie efektu dźwigni finansowej. Aby dokonać transakcji na CFD dotyczącej określonej ilości instrumentu bazowego, inwestor nie musi posiadać całej kwoty transakcji. Wystarczy wniesienie przez niego depozytu w wysokości od 1 do 10% wartości nominalnej kontraktu. Depozyt w wysokości 2% całej kwoty kontraktu oznacza wykorzystanie 50-krotnej dźwigni finansowej. W takim przypadku 1% zmiana ceny instrumentu bazowego wywoła 50% zmianę wartości początkowej wniesionego depozytu. Kontrakty CFD są sposobem na przeprowadzanie transakcji na rynkach finansowych całego swiata bez konieczności bezposredniego kupowania oraz sprzedawania aktywów.
Należy oczywiście mieć świadomość, że CFD jak i wszystkie derywaty to instrumenty inwestycyjne podwyższonego ryzyka, o symetrycznym profilu wypłaty - tzn. zysk jednej strony, to strata drugiej. Są, więc ofertą dla osób, które mają doświadczenie z rynku kasowego. Duże zmienności, wspomagane dźwignią finansową to propozycja dla inwestorów świadomych - i przede wszystkim odpornych psychicznie. Duże zyski, ale i duże ryzyko. Do pozytywów należy zaliczyć niewątpliwie wysoką płynność tych instrumentów, co pozwala na szybkie wejście lub wyjście z rynku. Zapewne "nocne" Marki docenią to, że handel odbywa się na ogół przez 24 godziny na dobę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz